Post pisany na raty, jeśli to widzisz, to znaczy, że jeszcze coś się pojawi. Za kilka dni też będzie kilka zdjęć. Tylko muszę posprzątać biurko 😀
Drukarkę nabyłem od znajomego w bardzo dobrych pieniądzach. Nie będę zdradzał szczegółów abyś się nie zdenerwował 😛 Ale to był ułamek wartości.
Sama drukarka przyjechała do mnie w wielkim pudle więc mogę zakładać, że była z serii już złożonych. Nie wiem na ile to istotne ale później w sprzedaży była dostępna jako zestaw DIY. Gdy weszła na rynek to została wyceniona przez producenta na 3499zł, co znalazłem w jakimś porównaniu drukarek z tego okresu w Elektronice Praktycznej. Takiej informacji nie było na stronie producenta ponieważ… producent już nie istnieje. Nie wiem co się stało z tą firmą ale wiem, że zakończyła swoją działalność. Szkoda mi z jednego powodu: polska firma.
Sama drukarka charakteryzuje się takimi parametrami:
DRUKOWANIE
Technologia druku: FFF
Obszar roboczy: 200x200x200
USTAWIENIE ROZDZIELCZOŚCI WARSTW
Wysoka: 62,5μm Średnia 125μm Niska 250μm
DOKŁADNOŚĆ POZYCJONOWANIA
XY: 12,5μm
Z: 0,625μm
DYSZA
Średnica: 0.5mm
Ilość głowic: 1
OPROGRAMOWANIE
Oprogramowanie: 3NOVATICA Repetier Host
Rodzaje formatów modeli 3D: stl, obj
Obsługiwane systemy: Windows XP/7/8
FILAMENT
Średnica: 1.75mm
Materiał: PLA/ABS/Laywood/Laybrick/Guma/Nylon
WYMIARY
Drukarka: 460x408x468mm
Wielkość opakowania: 500x500x610mm
TEMPERATURA
Zakres pracy: 15-32⁰C
Przechowywanie: 0-38°C
PARAMETRY ELEKTRYCZNE
Zasilanie: 100-240VAC/50-60Hz/240W
ŁĄCZNOŚĆ
Łączność: USB, SD
STABILIZACJA
System stabilizacji: 4punktowy
WŁAŚCIWOŚCI MECHANICZNE
Łożyska: osi XY szynowe 12mm dla osi X/15mm dla osi Y
Łożyska: osi Z prowadnice liniowe 12mm oraz śruby kulowe 12 04
Platforma robocza: szkło hartowane, powłoka BuildTak
Silniki: krokowe kąt skoku 1.8°, mikro krok 1/16
Obudowa: otwarta, aluminium malowane proszkowo
Wydajność: 8,67m/h dla warstwy 0,2mm
Sprawność: 100% może drukować bez przerwy,24H/30dni
INNE
Panel: LCD
Gwarancja: 2letnia
Miejsce produkcji: UE
Certyfikaty: CE
Większość to mało istotne detale ale ponieważ musiałem sporo kopać aby to odnaleźć to się dzielę.
Jest to moja pierwsza drukarka 3D dlatego nie wiem na ile dobra, czy dobra, czy zła. Opieram się na znajomości a ta mi mówi, że raczej w tych pieniądzach co kupował to dosyć dobra. Po kilku miesiącach posiadania i kilkunastu wydrukach a niektóre z nich trwały ponad 12 godzin (właśnie podczas pisania drukarka w pokoju sobie dosyć głośno śpiewa) mogę powiedzieć kilka rzeczy.
Pierwsza z nich to właśnie śpiewanie. O ile mi ono za bardzo nie przeszkadza chociaż ciche nie jest to jednak żona jest co najmniej podenerwowana o to śpiewanie. O tym kilka słów później.
Co do samej jakości to nie mam zastrzeżeń. O ile na początku wydruki średnio mi szły to teraz jest zdecydowanie lepiej. Nie wiem na ile to zasługa materiału a na ile stołu, kleju i innych czynników ale nie mam problemów z odklejaniem się wydruków mimo, że są duże i wysokie. Drukuje na warstwie 0,2mm i na chwilę obecną mi to wystarcza ale będę z czasem próbował wydruków do granic możliwości. Dzieci chcą kilka zabawek to po zakończeniu aktualnego projektu postaram się wydrukować jedną zabawkę w kilku różnych ustawieniach. Wtedy będę mógł powiedzieć więcej.
Aktualnie warstwy są równe, wydruki powtarzalne.
Sama drukarka to i w miarę stabilnie aczkolwiek podczas pracy jednak odrobinę się przesuwa. Co prawda nie widać tego za bardzo ale po kilkudziesięciu godzinach pracy zrzuciła mi coś z biurka. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej lub pamiętać i korygować jej położenie na biurku/stole. Tym bardziej, że przesuwa się do przodu (chociaż pewnie to zależy od modelu i tego jak go potnie slicer.
Wracając do śpiewania jest właśnie jeden problem. Jest dosyć głośna. Nie mam profesjonalnego sonometru ale aplikacja w telefonie podczas pracy pokazuje czasem wartości nieco powyżej 60dB. I to właśnie może przeszkadzać jeśli wydruk ma trwać całą noc. Szczególnie gdy tak jak ja, nie posiada się (jeszcze) drzwi do poszczególnych pokoi.
Sprawę można załatwić wymieniając drivery silników krokowych. I już zadowolony szukam na allegro, można kupić komplet za ok 60zł ale…. tutaj się nie da wymienić. Drivery są zintegrowane z płytą główną i dupa. Aktualnie jedynym rozwiązaniem jest zmiana płyty głównej ale to już grubsza robota i nieco większa kasa. Z tego co widziałem to jakieś w miarę sensowne płyty można znaleźć za ok 300zł również ze zintegrowanymi driverami ale już tymi cichymi. Gdyby to był tylko ten problem to pewnie przesyłka by już do mnie podróżowała ale nie. Niestety wiąże się to z całą konfiguracją i wgrywaniem nowego softu a na to trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin. Więc będzie to musiało poczekać.
Pingback:Druk 3D – Notes informatyka