Poniżej link do kodu źródłowego:
https://github.com/gpietrzak-pl/ha-config
Jeśli chodzi o konfigurację:
Raspberry Pi 3B+ czyli wersja z 1GB pamięci RAM, kupiłem dawno za ok 170zł, teraz ceny są straszne. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś trochę spadną
Na tym jet zainstalowane Hassio czyli system z wystawionym tylko HomeAssistantem, nie mamy bezpośredniego dostępu do systemu. Trochę szkoda, bo miałbym większe możliwości personalizacji ale utknąłem na etapie podłączania Dongla ZigBee Sonof. Gdy miałem zainstalowanego Raspbiana + HomeAssistant jako aplikację to nie wykrywało tego dongla i nie mogłem uruchomić sieci ZigBee. Instalacja dedykowanego softu rozwiązała problem ale część tematów muszę teraz trochę obchodzić.

Do tego podłączony jest konwerter USB <-> RS485 z którego korzystam do rozmowy z centralą wentylacyjną SystemAir.. Problemem tutaj jest albo niedokładna dokumentacja albo jakiś problem po stronie elektroniki którego jeszcze nie zdiagnozowałem. Nie wszystko tam działa prawidłowo a pewna część wartości które pobieram z centrali nie zgadza się z adresami podanymi w manualu. Więc trochę to ogarnięte na czuja ale działa i tak całkiem nieźle.


Chłodzenie póki co na partyzanta w postaci wiatraka 14cm stojącego obok i dmuchającego na gołą płytkę ale do dlatego, że pasywne chłodzenie się nie sprawdziło. Co jakiś czas miałem po prostu zgony systemu. Bez uprzedzenia, bez informacji. Jedynie gorące procesory. Zastosowałem dodatkowe radiatory na układach i postawiłem wiatrak. Od razu pomogło.
Oczywiście ten konfig przestrzenny jest tylko chwilowy (myślę, że w czasie 3 lat to poprawię 😀 ). A tak na poważnie to powinienem szybciej ale jeszcze cały okład przejdzie kilka modyfikacji i pewnie wydrukuję coś na niego i ten wiatrak.
Sam HomeAssistant pozwala na dostęp poprzez stronę dostępną w ramach sieci lokalnej:



Panele te cały czas się zmieniają w zależności od kolejnych poprawek w konfiguracji. Aktualnie mam tam:
- sterowanie wentylacją
- odczyty temperatur (wywiewane, nawiewane, zewnętrzne)
- możliwość uruchomienia konkretnych trybów wentylacji (wietrzenie, urlop, kominek itp)
- podgląd kamer zewnętrznych i wewnętrznych (względy bezpieczeństwa – nie pokażę podglądu 😀 )
- podgląd urządzeń domowników: lokalizacje, stan baterii i inne parametry
Te dane pozwalają na robienie rónych automatyzacji: na podstawie wilgotności zmiana trybu wentylacji, światło na podstawie lolalizacji, wentylacja na podstawie lokalizacji. Jest jeszcze wiele innych scenariuszy które można zastosować, trzeba tylko wymyślić i mieć dla nich uzasadnienie 🙂
Pingback:Inteligentny i oszczędny dom? – Notes informatyka