Może jest to trochę określenie na wyrost bo inteligentni to nie są nawet wszyscy ludzie więc domy tym bardziej ale ja nie o tym tutaj.
Post ten będzie spisem treści do kilku innych artykułów ale i takim pełnym opisem który będzie systematycznie powstawał.
Dom
Okablowanie
Instalacja elektryczna
Aktualnie prawie każdy obwód jest na oddzielnym zabezpieczeniu nadprądowym. Porozdzielane są pokoje na oświetlenie i gniazda (co oczywiste bo są na różnych bezpiecznikach). Przydział faz jest aktualnie dosyć losowy ale zamierzam to zmienić.

Jeszcze jakiś czas temu wyglądało to tak jak na zdjęciu powyżej, teraz nieco modyfikacji a będzie ich jeszcze więcej. Modyfikacji ulegnie kolejność i przydział faz aby: wygodniej było się orientować który bezpiecznik jest od czego oraz przydział faz będzie z podziałem na konkretne grupy. Chodzi o to aby zamontować w pierwszej kolejności sporego upsa na jednej fazie gdzie będzie krytyczna infrastruktura: wentylacja, ogrzewanie, minimalne oświetlenie, sieć itp. Na tej fazie w przyszłości również by były największe magazyny energii.
Aktualnie jedynym awaryjnym zasilaniem jest UPS GreenCell który pilnuje komputera stacjonarnego no i centrala alarmowa również ma swoje własne zasilanie. Planem jest montaż falownika off-grid 1-fazowego wyspowego, który będzie sobie korzystał ze słoneczka i baterii a ewentualne braki nadrobi zasilaniem z sieci. Jeśli to będzie się sprawdzało to chciałbym rozbudować ten układ na pozostałe fazy wraz z zastosowaniem większych aku aby jak najbardziej obniżyć rachunki jeszcze w granicach rozsądku podczas rozbudowy i inwestycji.
Szczegóły dotyczące instalacji fotowoltaicznej będę dopisywał systematycznie tutaj: Fotowoltaika aż do czasu zakończenia projektu.
Instalacja teletechniczna
Głównym punktem sieci jest router MikroTik 24 porty 1Gbps. Posiada również 2 porty SFP ale nie są przeze mnie wykorzystywane. Przyłącze WAN poprzez modem GPON Dasana, adres zewnętrzy stały, co ułatwia część konfiguracji.
Sam router jest poblokowany na tyle na ile jest to możliwe. Ze względu na zastosowane okablowanie kategorii 6A SFTP zamiast wtyczek RJ45 zastosowałem patchpanel cat. 6A z krótkimi patchcordami do routera. Do prawie każdego pomieszczenia wychodzą po 2 kable aby na miejscu nie było konieczności stosowania od 1. dnia dodatkowych switchy ograniczających możliwości.
Wireguard + MikroTik
Bezprzewodowo UAP Pro
Instalacja alarmowa
Oczywistym jest iż ze względów bezpieczeństwa nie będę pisał tutaj o szczegółach 😀 Jedynie co chcę dodać iż system ten pozwala na pilnowanie czy się w domu nie pali i czy nie cieknie za bardzo woda. Wygodne jest możliwe częściowe sterowanie niektórymi funkcjami nie tylko z poziomu pilotów i manipulatora ale i poprzez SMS a całość jest połączona z firmą ochroniarską.
Oczywiście system ma również własne, niezależne zasilanie w przypadku braku prądu oraz również niezwłocznie informuje domowników o awarii telefonicznie jak i przez SMS oraz aplikację.
Serduszko
Sprzęt
Aktualnie podstawą systemu jest Raspberry Pi 3B+ czyli procesor Broadcom BCM2837B0 quad-core 64-bitowy ARM-8 Cortex-A53 1,4 GHz, dwuzakresowe WiFi 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 4,2 / BLE, port Ethernet. Zasilane 5V 3A, heatsinki przykryte dodatkowymi radiatorami a na całość dmucha 14cm wiatraczek 😀 Zdjęcia tutaj 😀
Do maliny wpięte są: kontroler Sonof USB Dongle ZigBee oraz USB to RS485 Dongle.
Oprogramowanie
Po prostu HomeAssistant z oficjalnej strony zainstalowany jako cały system, czyli nie mam dostępu bezpośrednio do systemu maliny tylko do wystawionego interfejsu. Ma to swoje zalety, ma to swoje wady.
Peryferia
Do systemu można się podpiąć korzystając ze strony która jest wystawiona dla użytkowników lub z aplikacji mobilnej (czyli dalej ta sama strona tylko przez dedykowaną aplikację). Korzystanie z aplikacji ma jeszcze dodatkową zaletę ponieważ mogę pewne parametry urządzeń odczytywać przez HomeAssistanta i na ich podstawie tworzyć automatyzacje: moga być związane z lokalizacją lub innymi parametrami.
Kolejnym panelem jest wystawiony dla wszystkich domowników po prostu stary tablet który sobie wisi na ścianie w kuchni/salonie. Aktualnie paskudna ramka ale nie znalazłem ciekawego projektu do wydruku więc chyba będę musiał sam coś wydrukować.



Z tabletu jest też podgląd z kamer, podobnie jak z każdej aplikacji.
Dostęp do HA jest oczywiście tylko z sieci lokalnej ze względów bezpieczeństwa… aaaaale sieć lokalna się mocno rozciąga poprzez VPN 😀
Aktualne możliwości
Ponieważ niedawno dorobiłem się nowego telewizora…


… to rozbuduję funkcje HA o kolejną opcję. W chwili obecnej mogę sterować wentylacją. Przy kominku możemy skorzystać z dobrodziestw sterowania dolotem i wylotem powietrza. Zamykamy wylot, dolot na maksa i tworzy się w domu nadciśnienie które powoduje wypychanie spalin gdy otwieram drzwiczki. Ale to jeszcze do dopracowania…
Już niedługo kolejna aktualizacja tego posta. Do zobaczenia