Menu Zamknij

Druk 3D

Kilka słów więcej o drukarce Novatica Gate 2.0. będzie w kolejnym poście. Została nabyta w bardzo zajebistej cenie od Profesora Leniucha, którego serdecznie pozdrawiam. Przez kilka lat u niego stała na poddaszu, teraz u mnie postała kilka dłuższych tygodni ale od niedawna druki lecą w hurtowych ilościach.

Projekt jaki w tej chwili realizuję we współpracy z kolegą Markiem zmusił drukarkę do intensywnej pracy. Poszło już ok 300m filamentu. Co z tego wyjdzie to w przyszłości a teraz kilka słów na temat samego drukowania, problemów, moich przemyśleń i kilka zdjęć zrealizowanych wydruków.

Wraz z drukarką dostałem kilka szpulek filamentu. PLA, ABS i coś gumowego. Jeszcze nie wiem co to jest ale się dowiem, bo wydruki są, hmmm, jeszcze bardziej elastyczne niż z PET. A tego dowiedziałem się od znajomego który widział wydruk i sam nie wie co to jest.

Czerwony filament to PLA z którego korzystałem do wydruku projektu domu. Podczas wydruku filament odkleił się w jednym narożniku od stołu i dlatego wydruk był lekko zdeformowany ale w miarę dobrze drukował się dalej, więc nie przerywałem. Efekt można zobaczyć w poście o pierwszych wydrukach.

Po tych wydrukach wyregulowałem jeszcze początkową pozycję ekstrudera i wysokość narożników stołu na którym jest realizowany wydruk ale już tym filamentem nie drukowałem. Aktualnie moje podejrzenia dotyczące problemu z poprzednim wydrukiem idą w stronę zwietrzałego trochę filamentu przez co nie chciał się dobrze trzymać lub niewyregulowanego stołu. Z czasem się okaże, bo tego filamentu jeszcze trochę zostało więc będę miał okazję sprawdzić. A jak sprawdzę to się podzielę wiedzą.

Później zakupiłem kolejny filament (w sumie już 3) w firmie Printo3D. Filament produkcji PrtintMe. Cóż, nie znam się za bardzo ale póki co to jestem zadowolony. Z czasem może zrewiduję swoją opinię. Obecnie nie mam zastrzeżeń.

Kilka początkowych wydruków nie zaskoczyło, co można zobaczyć poniżej

Na szczęscie w końcu zastartowało. Nie wiem co było przyczyną takiego zachowania. Już się nie powtarza.

Powyżej dwa wydruki tego samego modelu z wysokością warstwy 0,2mm oraz 0,1mm. A następne już 0,2mm i wyglądały tak:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *