Menu Zamknij

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym cz. 2

Plan już jest:

Off-grid z magazynem i wydzielonymi obwodami

Nawet oprócz planu część tego już zrealizowałem. Foto poniżej plus kilka słów opisu.

Zdecydowałem się na chiński inwerter off-grid marki EASun. Ma wiele pozytywnych opinii w internecie i raczej niewiele negatywnych. Inwerter ten ma możliwość pracy w różnych trybach, którę opiszę w oddzielnym poście.

Inwerter jest częściowo podłączony do sieci energetycznej ale tylko od strony poboru prądu, tzn. nie może on przekazywać prądu do sieci, podłączony jest w taki sposób, że tylko z sieci pobiera prąd.

Do tego podłączone są akumulatory i do czasu podłączenia paneli fotowoltaicznych inwerter działa w trybie UPS czyli jako zasilanie awaryjne. Z inwertera wychodzi 2 przewód który zasila kilka oddzielnych obwodów. Aktualnie do niego podłączone są: rekuperacja, piec gazowy, mój komputer plus urządzenia związane z siecią komputerową czyli: modem GPON, router i 2 x AP oraz kilka gniazdek w garażu oraz dodatkowe oświetlenie nocne. Ponieważ aktualnie działa to jako zasilanie awaryjne to w przypadku braku prądu z sieci powoduje przełączenie się na zasilanie z akumulatorów. Mam po prostu dużego upsa. Jaka pojemność? Ilość energii nominalna to….

…4,2 – 5,2kWhw zależności od chwilowego poboru. Miałem okazję już przetestować jak działa takie zasilanie awaryjne. Przez ok 2 godziny nie było prądu, inwerter przełączył się na zasilanie z baterii (oczywiście w sposób prawie niezauważalny) informując, że coś jest nie tak piszcząc. Akurat zbiegło się to z moją pracą przy instalacji przez co nie zauważyłem, ze wybiło też różnicówkę, a efektem tego było, że te obwody bez zasilania z sieci pracowały przez prawie 10h i nie było żadnego problemu.

Akumulatory jak widać na powyższych zdjęciach to akumulatory trakcyjne z pancerną płytą. Miałem ochotę na LiFePO4 ale niestety cena jest prawie dwukrotnie wyższa za mniej więcej dwukrotnie lepszą żywotność. W chwili obecnej uznałem, że do pierwszych testów takie wystarczą. Zostały mi one polecone przez firmę https://www.e-moto.pl/ czyli MrAkumulatora 🙂 Bardzo polecam zakupy u nich jak również kontakt jeżeli masz jakieś pytania.

1 komentarz

  1. Pingback:Fotowoltaika w domu jednorodzinnym – Notes informatyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

AI Chatbot Avatar