Pierwszy iPad z serii Air, a taki właśnie posiadam ma już 8 lat. Świetny sprzęt, bardzo dobry wyświetlacz ale niestety miejsca mało i już powoli działa z aktualnymi aplikacjami. Dlaczego działa wolniej i jak go przyspieszyć?
Dlaczego iPad działa wolniej?
Jakiś czas temu była afera, że Apple celowo spowalniał starsze iPhone’y. Co prawda marketingowo słabo to rozegrali, dlatego była właśnie afera a powód był prozaiczny. Słaba bateria w telefonie. Sam miałem wątpliwą przyjemność na baterii mającej kondycję 79% doświadczyć wyłączenia się telefonu gdy miałem jeszcze teoretycznie 30% baterii. O ile jest się w domu i ma się ładowarkę pod ręką to nie ma problemu ale będąc poza domem bez dodatkowego źródła zasilania w niskiej temperaturze może to być nieprzyjemne.
Pojawiła się aktualizacja która rozwiązała ten problem. Po prostu telefon na baterii o słabej kondycji zwolnił. Odczuwalnie zwolnił. Apple dopiero po aferze wytłumaczyło się dlaczego tak zrobiło. A zrobiło dlatego abym nie miał takich przygód. Więc wybaczcie: to moja wina :).
Ale dotyczyło to tylko telefonów a nie iPadów. Tutaj iPad działa z pełną mocą. Tylko aplikacje są coraz bardziej zaawansowane, zajmują więcej miejsca aby mieć więcej wodotrysków. I dlatego działają wolniej.
Aby go przyspieszy ćwystarczy zrobić kilka rzeczy:
Zaktualizuj iPada
Po pierwsze bezpieczeństwo plus łatki które mogą przyspieszyć sprzęt. A te znajdziemy w aktualizacji. Jeżeli masz automatyczne uaktualnienia to pewnie już masz najnowszą wersję softu. Ale warto sprawdzić. Jeśli nie ma to aktualizujemy.
Usuń nieużywane aplikacje
Wszystkie aplikacje z których korzystamy zajmują miejsce, uruchamiają usługi w tle. Im więcej się ich pozbędziemy tym mniej będzie zajmowało pamięć masową i podręczną. Może masz jakieś z których nie korzystasz albo korzystasz bardzo rzadko i się obejdziesz bez nich?
Zatrzymaj odświeżanie aplikacji w tle
Każda aplikacja aby być gotowa i aktualna zaraz po uruchomieniu wymaga systematycznego aktualizowania swoich danych. Robi to w tle, zarówno gdy korzystamy z urządzenia jak i również gdy czeka na nas. Może nie wszystkie aplikacje muszą to robić non-stop. Niektóre, z których korzystamy sporadycznie mogą się aktualizować po uruchomieniu. Start co prawda zajmie kilka sekund dłużej ale za to pozostałe aplikacje będą miały więcej pamięci operacyjnej dla siebie. Warto się zastanowić co nie musi się co chwilę aktualizować (pamiętaj, że nie chodzi tutaj o aktualizacje oprogramowania tylko danych używanych przez aplikację: np. wydarzenia w kalendarzu czy lista książek bądź podkastów).
Wyłącz powiadomienia
Powiadomienia to kolejna rzecz, którą można wyłączyć. W końcu większość aplikacji mamy w telefonie i tam nam wskakują wszystkie informacje. Może tutaj nie są potrzebne. Zawsze kolejna opcja która zajmuje procesor i pamięć.
Usługi lokalizacyjne
Jeśli nie korzystasz z map, geotagowania zdjęć robionych przez iPad (robisz zdjęcia iPadem? :D) czy innych usług wymagających lokalizacji to możesz również to wyłaczyć. Osobiście pozostawiam włączone, ale podpowiadam :).
Zrestartuj swojego iPada
Na koniec warto zrestartować urządzenie aby przeładować usługi pracujące w tle. Aby to zrobić przytrzymujemy przycisk wybudzenia do czasu pojawienia się slidera, który wyłączy nasze urządzenie.
Po restarcie powinno być zdecydowanie lepiej 😉
Pingback:Inteligentny dom? – Notes informatyka