Menu Zamknij

Zmienne środowiskowe w Windows 10

Są to wartości, pewne dane, które są przechowywane i wykorzystywane przez powłokę w systemie operacyjnym. Zasada działania jest taka sama we wszystkich systemach operacyjnych.

Zmienne środowiskowe mogą wpływać na działanie procesów gdzie są pewnym sposobem komunikacji systemu, użytkownika i tych procesów jak również mogą przechowywać pewne wartości do późniejszego wykorzystania.

Każdy proces tworzy nowy zestaw zmiennych środowiskowych od swojego procesu rodzicielskiego, jednak może je zmieniać jak również mogą być one modyfikowane przez proces rodzicielski.

Zmienne które ustawimy w powłoce systemu Windows są kopią lokalną dla danego procesu powłoki, więc wszystkie zmiany jakie poczynimy zostaną usunięte po zamknięci procesu (okna) powłoki. Również zmiany które są wprowadzone dla danego systemu, procesu nie są widoczne w procesach potomnych już uruchomionych. Najczęściej aby zmienne środowiskowe działały prawidłowo musimy zrestartować proces, czasem się przelogować a w niektórych przypadkach nazwet uruchomić ponownie system operacyjny.

Poniżej jeden ze sposobów dodania zmiennej środowiskowej w systemie Windows 10.

W Menu Start wyszukujemy zmienne środowiskowe:

Otworzy się okno Właściwości systemu.

Zmienne są dla użytkownika lub dla systemu

Modyfikujemy zmienną, którą potrzebujemy (tutaj dodanie ścieżki do zmiennej Path)

Szukamy czy jest to co potrzebujemy, ponieważ nie ma zmiennej Path związanej z programem GIT dlatego ją dodamy:

Po zapisaniu zmian możemy sprawdzić czy zmienna jest już dodana:

$env:PATH

Jest to jeden ze sposobów dodania zmiennej, niekoniecznie najszybszy, ale chyba najłatwiejszy dla początkujących użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *