Menu Zamknij

Instalacja pakietów w macOS przez konsolę

Po pierwszych zachwytach nad oprogramowaniem dostępnym na macOSa przyszła pora na znalezienie kilku aplikacji, które znam z Linuxa a które tutaj by mi się przydały. Poniżej krótki poradnik jak to się robi.

Z pomocą przychodzi projekt o nazwie MacPorts. Jest to open-source’owy projekt który pozwala na łatwą instalację programów które są dostępne na Linuxach. Oczywiście wszystkiego tutaj nie znajdziemy ale jest tego na prawdę dużo. Ponieważ jest to projekt przeznaczony na wszystkie Maczki dlatego też nie ma tutaj programów już skompilowanych tylko są same kody źródłowe, które dopiero są kompilowane na naszej maszynie. Przez to na słabszym sprzęcie może to potrwać nieco dłużej, ale za to będziemy mieli program zoptymalizowany na naszą maszynę.

Jak to wszystko uruchomić?

Konieczne jest zainstalowanie kilku programów. Pierwszym z nich jest XCode oraz XCode Command Line Tools z AppStore, gdyż będziemy musieli posiadać kompilator.

Po zainstalowaniu odpalamy w konsoli:

grzegorz$ xcodebuild -license

Następnie potrzebujemy zainstalować pakiet z MacPorts. Na stronie projektu w sekcji do pobrania wybieramy nasz system operacyjny i instalujemy. Następnie już jako root wykonujemy polecenia (aktualizacja pakietu MacPorts):

sh# port -v selfupdate

Ponieważ pakiet ten nie dodaje zmiennej środowiskowej PATH dlatego albo musimy uruchamiać program port z pełną ścieżką, czyli:

./opt/local/bin/port

lub też możemy dopisać zmienną. Ja to zrobiłem na stałe dodając w folderze /etc/ nowy folder o nazwie profile.d a w nim utworzyłem nowy plik path_macporst.sh:

export PATH=$PATH:/opt/local/bin

Polecenie to powoduje dodanie do zmiennych środowiskowych folderu na czas sesji. Ponieważ wszystkie skrypty w folderze profile.d są uruchamiane podczas uruchamiania systemu daje nam to, że zmienną tą mamy stale dostępną.

Program port działa podobnie do apt-get, więc jeżeli chcemy coś zainstalować to wystarczy skorzystać z polecenia:

sh# port install nmap

Podczas instalacji oczywiście dostaniemy pytanie czy chcemy zainstalować zależne pakiety. Po potwierdzeniu już po chwili mamy zainstalowany program.

Jakbyście mieli jakieś pytania to piszcie na discord, tam mnie można najszybciej znaleźć.

Grzesiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *