Menu Zamknij

Co warto przeczytać? Moje podsumowanie 2019r

Steve Jobs – Walter Isaacson

Przyjemna biografia świra i fanatyka, dlaczego Apple wygląda tak a nie inaczej, dlaczego produkty tej marki są tak chętnie kupowane. Co kierowało ludźmi, którzy właśnie te produkty tworzyli. A także kto…

Jony Ive – Leander Kaheny

„To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała; o jej wartościach i priorytetach.”

Jony Ive, 2005

I to o tym właśnie opowiada ta książka. O pasji do tworzenia przedmiotów doskonałych.

Włam się do mózgu – Radek Kotarski

Trochę doskonalenia siebie samego. Znajdziemy w tej książce trochę sposobów na przyswajanie wiedzy. Nie jest to tylko proste przedstawienie sposobów uczenia się ale też dokładne wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje wraz z przykładami.

Autor korzystając z rozwiązań przedstawionych właśnie w tej książce nauczył się języka szwedzkiego w kilka miesięcy w sposób wystarczający do swobodnego komunikowania się z mieszkańcami tego kraju.

Efekt Motyla – Kamil Cebulski

Nie jest to może jakiś literacki majstersztyk ale jest to książka, którą warto przeczytać już będąc nastolatkiem a później poprawić jeszcze kilka razy.

Nie tylko w tej książce bo również w wielu innych miejscach się dowiedziałem, że szukanie pracy i pieniędzy to dwie różne sprawy. Warto też skalować pracę jaka będzie realizowana dzięki nam (nie tylko przez nas) aby nie sprzedawać bezpośrednio swojego czasu bo szybko dojdziemy do szklanego sufitu powyżej którego już nie wyskoczymy.

Jak przestać się martwić i zacząć żyć Dale Carnegie

Na koniec pozostawiam właśnie to co było dla mnie bardzo ważne. Sama książka nie jest perłą literatury ale próbuje uświadamiać jak martwienie się potrafi ograniczać nasze życie.

Do tego dorzucam jeszcze podkasty (zestawienie już niedługo), których przesłuchałem na prawdę dużo. Większość z nich zawsze mi dorzuciło jakieś ziarenko piasku do tego jaki jestem, co wiem, jak myślę, ale najwięcej pokazały mi podkasty podobnie jak powyższa książka. Stres niszczy, stres zabija. Panowanie nad stresem, zarządzanie nim jest niesamowicie ważne. Może to nie jest panowanie, to jest panowanie nad sobą pomimo stresu. Jest to ważna umiejętność, którą trzeba sobie jak najszybciej przyswoić. Ale zanim się ją posiądzie to trzeba mieć o tym wiedzę. Ja nie miałem i przez to pokutuje moje zdrowie. Stres bardzo mocnym piętnem odbił się na mnie i do tej pory to czuje, już kilka lat. Systematyczna praca nad sobą, można to nawet nazwać leczeniem swojej duszy jest bardzo trudnym zajęciem. Nie jest niemożliwe, da się to zrealizować, ale jest to bardzo trudne.

Coś co mogę również polecić a co nie jest już typową książką to własny dziennik z tego roku. Co nam poszło, co nie poszło, co zrealizowaliśmy a czego nie. I dlaczego tak się stało. Na pewno łatwiej nam będzie być lepszym człowiekiem, bo chyba o to właśnie chodzi. Codziennie lepszy…

Czytaj jak najwięcej!

W ogóle warto czytać książki. Wszystkie. Każda książka przez nas przeczytana zostawi w nas coś dzięki czemu będziemy bogatsi. Czasem to będzie cały rozdział, zmiana naszego widzenia, postrzegania świata. Czasem to tylko jedno zdanie, jedno słowo. Niektóre nie wniosą nic nowego do naszego życia i takich chyba jest najwięcej, ale pozwolą nam wejść w świat bohatera i oderwać się od swojej rzeczywistości, zrelaksować się trochę, ruszyć wyobraźnię. A nawet jeśli wg nas nie warto było czytać tej książki to jednak przeczytanie jej, pozwoliło nam trochę odejść od tego świata wirtualnego, może uspokoiło nasze oczy, może…. a sam sobie dopisz co Ci to dało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *