Menu Zamknij

apt vs apt-get

Brief: Ten artykuł tłumaczy różnice pomiędzy apt i apt-get w systemach GNU/Linux.

Jedną z nowości jakie pojawiły się w Ubuntu 14 było wprowadzenie komendy apt chociaż dopiero wersji 16 zostało to szerzej zauważone.

Od tej pory zdecydowanie częściej możemy spotkać się z apt Install package niż apt-get Install package. Również inne dystrybucje poszły śladem Ubuntu i zaczęły wykorzystywać apt zamiast apt-get.

Czy oprócz zmiany samej nazwy nastąpiły jakieś inne zmiany? Czy apt jest pod jakimś względem lepsze niż apt-get? Czy może nie ma to znaczenia i możemy dalej korzystać z apt-get?

Linux Mint: apt?

Linux Mini wprowadził python rappera który również się nazywa apt a pod spodem wykorzystuje apt-get tylko w sposób nieco bardziej cywilizowany jednak to nie jest to samo co w Ubuntu a o czym będą pisał poniżej.

Samo apt (Advenced Packaging Tool), które pochodzi od Debiana nie jest również tożsame z poleceniem apt o którym traktuje ten artykuł. Advenced Packaging Tool to zaawansowany zestaw narzędzi który pomaga nam obsłużyć paczki w systemie, apt-get jest jest jednym z poleceń, który pozwala korzystać z tych narzędzi. Innym przykładem jest tutaj aptitude, którego możemy używać zarówno w wersji pod konsolę jak również poprzez GUI.

Jest wiele różnych narzędzi, które pozwalają korzystać z Advenced Packaging Tool. Powoduje to również nieco problemów i zakłopotania wśród użytkowników systemów GNU/Linux, zapewne większości z nich nie miałeś okazji nigdy wykorzystać.

Apt które prowadza Ubuntu ma pomóc ogarnąć ten bałagan z apt-get, apt-cache oraz ich możliwościami.

Różnice

Wracając do pytania jaka jest różnica między apt i apt-get: apt jest narzędziem które przynosi nam zestaw najpotrzebniejszych poleceń i dodatków do zarządzania pakietami w systemie.

Pierwszym co możemy zobaczyć to pasek postępu podczas instalowania i kasowania pakietów.

Kolejne to podsumowanie o ilości pakietów zaktualizowanych podczas updeate-u systemu.

Jak korzystać z apt?

Większość poleceń które wykorzystywaliśmy do tej pory z apt-get możemy uzywać z apt:

apt install
apt remove
apt update
apt upgrade
apt autoremove
apt search (zamiast apt-cache search)
apt show (apt-cache show)

Czy apt-get zostanie wycofany?

Nie ma na razie takich informacji. Kto chce to może dalej korzystać z tego polecenia, tym bardziej, że apt-get również ma duże możliwości a niektórych nietypowych nie spotkamy w apt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *