Menu Zamknij

OBS Open Brodcaster Software

Jest do darmowe oprogramowanie do nagrywania oraz transmitowania wideo oraz audio. Korzystam z tej aplikacji do tworzenia webinarów Fundacji Galion jak również podczas transmisji audycji OssariumTV. Świetnie się nadaje również jako wirtualna kamera jeśli chcemy korzystać z Zoom, Skype, Discord czy innych.

Po zainstalowaniu programu główne okno wygląda mniej więcej tak:

W lewym dolnym rogu mamy do wyboru sceny (po instalacji jest puste, musimy je dopiero zdefiniować). U mnie jest ich już kilka. Na prawo od niego jest konfiguracja wybranej sceny, następnie wejście audio dla danej sceny i podstawowe menu programu. Prywatnie korzystam z trybu studia dzięki czemu widzę podgląd aktualnej sceny która jest transmitowana/nagrywana oraz podgląd sceny, która jest gotowa do przejścia. Wygląda to tak jak poniżej:

Aby scena z lewej (czyli przygotowana) była transmitowana musimy na środku wybrać cięcie lub zanikanie (czyli z przejściem z wybranym czasem).

W podstawowej konfiguracji możemy rozpocząć nagrywanie, jeśli chcemy transmitować sygnał konieczne jest podanie adresu serwera oraz klucza do transmisji (takie hasło zabezpieczające aby nikt nie mógł nadawać na naszym kanale). Możemy to zrobić w ustawieniach programu w sekcji Stream. Tam wybieramy serwer z którego chcemy korzystać oraz wklejamy nasz klucz. Podstawowe serwisy do streamowania są wstępnie skonfigurowane, wystarczy tylko wybrać z listy. Jeśli chcemy skorzystać z innego, mniej popularnego wybieramy własny i wklejamy jego adres, który mamy w konfiguracji tego serwera:

Po skonfigurowaniu serwera możemy rozpocząć transmisję.

Ale wyślemy tylko czarny ekran. Konieczne jest jeszcze ustawienie własnych scen z których będziemy korzystać. W źródłach obrazu wybieramy co potrzebujemy:

Możemy wkleić obraz (np: zdjęcie), podłączyć kamerę, przechwytywać okno programu czy też gry jak i wiele innych. Wybrane pojawią się w danej scenie. ustawiamy wielkość okienka, dodatkowe funkcje, filtry i mamy to co chcemy. Wystarczy chwilę poeksperymentować i możemy uzyskać na prawdę ciekawe efekty.

Do tego konieczne jest jeszcze ustawienie źródła dźwięku. U mnie to jest tylko jedno z aplikacji VoiceMeeter gdyż tam mam pełną konfigurację. Można jednak podłączyć mikrofon, dźwięk z programu i wiele innych.

W ustawieniach możemy jeszcze zmienić wiele opcji:

  • ustawienia audio i video pliku zapisu
  • ustawienia audio i video strumienia
  • dodatkowe skróty klawiszowe aby wygodniej było obsługiwać program
  • wejścia/wyjscia audio jak również opóźnienia aby zsynchronizować obraz z dźwiękiem
  • i inne…

Wystarczy 15 minut konfiguracji i już możemy rozpocząć transmisję własnej „telewizji”.

Jeśli masz problem z konfiguracją możesz się ze mną skontaktować, postaram się pomóc. Zapraszam do kontaktu.

1 komentarz

  1. Pingback:OssariumTV – Notes informatyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *